Recenze: Carol DerSarkissian, MD dne 21. dubna 2021

Plánované rodičovství: "Kapavka," "Opar," "HIV & AIDS."

Centrum zdravotní výchovy Irvine University of California: "HPV (genitální bradavice)."

Kapavka je běžná sexuálně přenosná nemoc (STD). Snadno se léčí antibiotiky. Ale pokud nebudete léčeni včas, můžete si vyvinout vážné dlouhodobé zdravotní problémy, jako je neplodnost. To platí pro ženy i muže.

Komplikace pro ženy

Neléčená kapavka může způsobit infekce vejcovodů, děložního čípku, dělohy a břicha. Toto se nazývá zánětlivé onemocnění pánve (PID). Může trvale poškodit reprodukční systém a způsobit neplodnost (neschopnost mít děti).

PID se léčí antibiotiky. Pokud léčbu odložíte, infekce může zjizvit vejcovody. To zvyšuje riziko chronické pánevní bolesti a mimoděložního těhotenství. Zdravé těhotenství začíná, když spermie oplodní vajíčko ve vejcovodu. Oplodněné vajíčko se během několika dní přesune do dělohy. Embryo se poté usadí v děložní výstelce, kde dítě roste a vyvíjí se dalších zhruba 9 měsíců.

Při mimoděložním těhotenství se oplodněné vajíčko uhnízdí do vejcovodu, kde se embryo nemůže vyvíjet. Zjizvení způsobené PID může zablokovat vejcovod a zabránit průchodu embrya do dělohy.

Komplikace pro muže

Nejčastější komplikací kapavky u mužů je onemocnění zvané epididymitida. Způsobuje zánět kolem trubiček ve varlatech, které nesou semeno. Příznaky zahrnují bolest a otok ve varlatech a možná i horečku.

Epididymitida se léčí antibiotiky. Vaše příznaky mohou vymizet dříve, než dokončíte léčbu antibiotiky. Ale vezměte si všechny léky, které vám lékař předepíše, abyste se ujistili, že infekce úplně zmizela. Můžete mít přetrvávající citlivost ve varlatech. Přikládání ledových obkladů a nošení atletické podpěry může pomoci zmírnit vaše příznaky.

Další možné komplikace

Kapavka se může rozšířit do dalších částí vašeho těla. Bakterie se mohou dostat do vašeho krevního oběhu. Může také infikovat vaše klouby, kůži a další orgány. Příznaky těchto typů infekcí zahrnují bolest kloubů, otoky, horečku, kožní vyrážky a vředy. Tyto komplikace jsou neobvyklé, ale mohou se objevit, pokud léčbu ignorujete.

Pokud máte kapavku a porodíte, vaše dítě je také ohroženo komplikacemi. Ohroženy jsou především oči dítěte. Po porodu sestra obvykle nanese antibiotickou mast na oči novorozence jako preventivní opatření proti kapavce nebo jiným infekcím. U vašeho dítěte se také mohou objevit vředy na hlavě a infekce jinde.

Předcházení komplikacím

Pokud si myslíte, že vy nebo váš partner máte kapavku, navštivte svého lékaře. Pokud ano, měli byste se léčit oba. Také byste se měli vyvarovat veškeré sexuální aktivity alespoň týden po ukončení léčby.

WebMD Medical Reference Recenzoval Nivin Todd, MD dne 26. dubna 2021

Zdroje

ZDROJE:

CDC: „Kapavka: Informační list CDC”, „Zánětlivé onemocnění pánve”, „Léčba a péče o kapavku.”

Národní institut pro alergie a infekční nemoci: „Kapavka.”

Mayo Clinic: „Kapavka: Příznaky a příčiny”, „Prevence kapavky.”

Stanford Health Care: „Komplikace z kapavky.”

Americká asociace pro těhotenství: „Mimoděložní těhotenství.”

Jaké jsou příznaky chlamydií?

Chlamydie často nevykazují žádné příznaky. Pokud jsou přítomny příznaky, mezi běžné patří:

U mužů:

Čirý nebo bělavě žlutý výtok ze špičky penisu Časté nutkání na močení nebo pocit pálení při močení Zarudnutí na špičce penisu Bolestivá nebo citlivá varlata

U žen:

Mírné nepohodlí, které můžete zaměnit za menstruační křeče Vaginální výtok, který může mít nepříjemný zápach Krvácení mezi menstruacemi Bolestivá období Bolest při sexu Svědění nebo pálení v pochvě nebo kolem ní Bolest při močení

Zavolejte svého lékaře ohledně chlamydií, pokud:

Jste žena a pociťujete vysokou horečku a další příznaky podobné chřipce, jako je zimnice, bolesti zad, hubnutí a průjem, spolu se silnou bolestí pánve, krvácením po pohlavním styku, silnou nevolností nebo opakujícími se bolestmi zad; může se u vás rozvinout zánětlivé onemocnění pánve, závažná komplikace chlamydií, která může vyústit ve sterilitu.

Objeví se u vás některý z výše uvedených příznaků; chlamydie vyžaduje naléhavou lékařskou péči, aby se předešlo vážným komplikacím, které mohou vést ke sterilitě, zejména u žen.

Vzácně může genitální chlamydiová infekce způsobit artritidu doprovázenou kožními lézemi a zánětem oka a močové trubice, což je stav známý jako Reiterův syndrom.

WebMD Medical Reference Recenzováno Traci C. Johnson, MD dne 14. března 2021

Zdroje

ZDROJE:

Mayo Clinic: "Chlamydie."

AMA: "Screening chlamydií: Rutinní test."

CDC: "Chlamydia — Informační list CDC."

Národní instituty pro alergie a infekční nemoci: "Chlamydie."

Pokud máte vy nebo váš sexuální partner nechráněný sex s někým jiným, jste vystaveni riziku pohlavně přenosné choroby nebo pohlavně přenosné choroby. Požádejte svého lékaře, aby vás otestoval na pohlavně přenosné choroby během ročního fyzického pobytu, i když nemáte žádné příznaky. Pokud budete mít pozitivní test, vaši sexuální partneři budou potřebovat léčbu. Může to být trapné, ale musíte jim říct, že byli odhaleni. Může to být otázka života a smrti.

STD mohou být detekovány během fyzického vyšetření; prostřednictvím Pap nátěrů; a při testech krve, moči a genitálních a análních sekretů.

WebMD Medical Reference Recenzováno Traci C. Johnson, MD dne 14. ledna 2021

Zdroje

ZDROJE:  Americká akademie rodinných lékařů.

Národní centrum pro prevenci HIV, STD a TBC.

Americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb.

Nadace pro hepatitidu B.

Specialistka na infekční onemocnění Kristin Englundová, MD, dosud neviděla pacienta s kapavkou rezistentní na antibiotika.

„Ale bohužel očekáváme, že to přijde, a to je docela děsivé,” říká Englund z Cleveland Clinic. „Nemáme žádná jiná antibiotika, která bychom mohli použít proti kapavce.”

Pohlavně přenosná nemoc patří mezi infekce, které se kvůli rezistenci vůči antibiotikům stávají nejobtížněji léčitelné.

CDC říká, že kapavka patří mezi tři nemoci, které se nazývají „naléhavé hrozby“, protože jejich potenciál se rozšířit. To znamená, že mnohá antibiotika, která se kdysi používala k léčbě, již nezabírají. V současné době CDC doporučuje jednorázovou 500mg injekci ceftriaxonu.

Jiné pohlavně přenosné choroby, jako je syfilis a chlamydie, vykazovaly časné známky antibiotické rezistence.

Tato hrozba přiměla Světovou zdravotnickou organizaci v loňském roce k vydání nových pokynů pro léčbu těchto tří pohlavně přenosných chorob. Organizace říká, že léková rezistence „v posledních letech rychle vzrostla a omezila možnosti léčby“.

Zdravotníci se obávají, že současná antibiotika již nebudou proti kapavce účinná. Vyskytly se případy, které nereagují na antibiotika obvykle používaná k jejich léčbě. V USA existují důkazy, že současná doporučená léčba může slábnout. V září se u skupiny sedmi případů na Havaji projevila odolnost vůči poslední linii léčby. To bylo alarmující jako první.

Co je to antibiotická rezistence a jak se vyvíjí?

Antibiotika jsou široce používána v boji proti infekcím, včetně pohlavně přenosných nemocí, jako je kapavka, již více než 75 let. Bakterie, které způsobují pohlavně přenosné choroby, se však bránily. Postupem času se přizpůsobily tak, že rostoucí počet antibiotik je již nedokáže léčit.

Podle CDC se každý rok nakazí nejméně 2 miliony lidí v USA těmito obtížně léčitelnými infekcemi, které zahrnují rostoucí počet případů kapavky, které jsou odolné vůči antibiotikům.

Vyvíjejí rezistenci dvěma způsoby, říká Jeffrey Klausner, MD, profesor preventivní medicíny na University of Southern California Keck School of Medicine, který se specializuje na výzkum sexuálně přenosných nemocí. 

„Organismus změní svůj povrch tak, že jej antibiotikum již nepozná, nebo začne produkovat nové enzymy, které antibiotikum rozkládají,” říká Klausner. Kapavka je podle něj dlouho známá jako bakterie, která se učí vyhýbat antibiotikům. 

Které pohlavně přenosné choroby vzbuzují největší obavy?

Kapavka je zdaleka tím nejnaléhavějším problémem. V současné době existuje pouze jedna léčba doporučená CDC: kombinace dvou silných antibiotik, azithromycinu a ceftriaxonu.

Syfilis a chlamydie také začaly v některých částech světa vykazovat rezistenci vůči antibiotikům, ačkoli Klausner říká, že pro oba existuje několik možností léčby.

STD, které nemají vždy příznaky, mohou způsobit vážné komplikace, pokud se neléčí:

Kapavka může vést k zánětlivému onemocnění pánve (PID), které způsobuje záněty vaječníků, vejcovodů a dělohy, což může v konečném důsledku vést k neplodnosti. U mužů může způsobit infekci varlat a sterilitu. Ve vzácných případech se kapavka může rozšířit do krve nebo kloubů, což může být život ohrožující. Neléčená kapavka může zvýšit vaše riziko HIV. Chlamydie mohou také způsobit PID u žen, což může vést k trvalému poškození. Ačkoli muži jen zřídka mají dlouhodobé komplikace z neléčených chlamydií, může to ve vzácných případech vést ke sterilitě. Syfilis ve svých raných stádiích může způsobit vředy, vyrážky, horečku, otoky lymfatických uzlin a další příznaky. Pokud se léta neléčí, může nakonec poškodit mozek, srdce, játra a další orgány a způsobit paralýzu, otupělost, slepotu, demenci a smrt.

Těhotné ženy s neléčenými pohlavně přenosnými chorobami mají podle Světové zdravotnické organizace vyšší šanci na narození mrtvého dítěte a novorozenecké úmrtí. STD mohou také ovlivnit děti během porodu.

Lze tyto pohlavně přenosné choroby stále léčit?

Od roku 2020 CDC doporučuje injekci ceftriaxonu pro nekomplikované případy kapavky.

Syfilis lze léčit penicilinem, ale Klausner říká, že ve Spojených státech a po celém světě je antibiotika nedostatek. Může být také léčen azithromycinem, i když prokázal určitou odolnost vůči tomuto antibiotiku, říká.

Chlamydie stále reagují na několik antibiotik, včetně doxycyklinu, erythromycinu, amoxicilinu a azithromycinu. Nicméně úředníci veřejného zdraví musí být ostražití, říká Englund.

„Pokaždé, když uvidíte stoupající odpor [u jedné pohlavně přenosné choroby], musíte se podívat na ostatní a ujistit se, že se tam také nezačne vyvíjet,“ říká.

Jak časté jsou tyto pohlavně přenosné choroby obecně? Jak časté jsou případy rezistence na antibiotika?

CDC odhaduje, že každý rok je ve Spojených státech zaznamenáno 820 000 případů kapavky. Klausner říká, že méně než 1 % nereaguje funguje removio? na aktuálně doporučovanou léčbu. Rezistence na starší, levnější antibiotika je však podle něj mnohem vyšší.

Chlamydie jsou nejběžnější pohlavně přenosnou chorobou ve Spojených státech, s téměř 3 miliony případů ročně. Dosud nebyly hlášeny žádné případy rezistentní na léčbu.

V roce 2019 bylo v USA hlášeno téměř 130 000 případů syfilis, přičemž nejinfekčnější typy vzrostly od roku 2018 do roku 2019 o 11 %, podle statistik CDC. 

Počty těchto tří pohlavně přenosných chorob, které jsou nejběžnější, jsou podle CDC rekordně vysoké.

„Absolutně vidíme nárůst celkového počtu pohlavně přenosných chorob, zejména u mladších pacientů,” říká Englund. „Polovina případů je diagnostikována u pacientů ve věku 15 až 24 let.”

Co lze udělat pro vyřešení problému?

Klausner říká, že je zapotřebí třístranný přístup:

Kontrolujte šíření nových infekcí pomocí prevence, screeningu a léčby. Na takové snahy je však mnohem méně finančních prostředků. CDC říká, že více než polovina státních a místních programů STD zaznamenala v letech rozpočtové škrty. „Peníze odebrané z rozpočtů absolutně korelují s nárůstem případů pohlavně přenosných chorob, které vidíme,” říká Englund. Vyvinout nová antibiotika. Máme tu dobré zprávy: Nové antibiotikum, které se nyní testuje, ukázalo v nedávných studiích slibné výsledky. Kdy a zda bude efektivní a vstoupí na trh, není známo. Vypracujte testy k identifikaci nejlepší léčby. Klausnerova laboratoř vyvinula test, který se nyní používá ve zdravotnickém systému UCLA, který může lékařům říci, na jaké antibiotikum bude konkrétní případ kapavky reagovat. To jim umožnilo úspěšně léčit mnoho případů kapavky staršími, levnějšími antibiotiky. WebMD Medical Reference Recenze: Carol DerSarkissian, MD dne 21. dubna 2021

Zdroje

ZDROJE:

Jeffrey Klausner, MD, profesor preventivní medicíny, Keck School of Medicine of USC. 

Kristin Englund, MD, Cleveland Clinic.

CDC: „Antibiotická rezistence ohrožuje léčbu kapavky“, „Antimikrobiální/antibiotická rezistence“, „Největší hrozby“, „Chlamydie – Fact Sheet“, „Gonokokové infekce“, „Gonokokový izolát Surveillance Project (GISP)“, „Nové varovné signály“ že léčba kapavky může ztrácet účinnost“, „Hlášené pohlavně přenosné choroby v nebývale vysoké míře v USA“, „Pohlavně přenosné choroby a neplodnost“, „Konference o prevenci pohlavních chorob – Telebriefing Transscript“, „Syfilis – Informační list CDC."

Světová zdravotnická organizace: „Rostoucí antibiotická rezistence si vynucuje aktualizace doporučené léčby sexuálně přenosných infekcí.”

Syfilis je sexuálně přenosná nemoc (STD). Můžete to získat sexem s někým, kdo to má. Snadno se léčí antibiotiky, ale pokud tomu tak není, může vést k vážným problémům.

Pouze váš lékař může s jistotou vědět, zda máte syfilis. Udělají vám fyzickou prohlídku, zkontrolují vaše genitálie a budou hledat kožní vyrážky nebo vředy zvané chancres. Budete mít také krevní test. Výsledky se obvykle vrátí během několika dnů.

Krevní testy mohou zjistit, zda vaše tělo vytváří protilátky pro boj s infekcí. Ty, které bojují proti bakteriím syfilis, mohou zůstat ve vašem těle roky, takže váš lékař může zjistit, zda jste byli infikováni, i když to bylo už dávno.

Mohou také diagnostikovat syfilis testováním tekutiny z vředu. To se dělá zřídka.

Ale už jsem měl syfilis – můžu to dostat znovu?

Ano. I když jste to měli a byli jste léčeni, můžete to znovu získat sexem s někým, kdo to má.

A je důležité vědět, že i když vředy nevidíte, nemáte jasno. Boláky se mohou skrývat uvnitř vašeho těla. Okamžitě navštivte svého lékaře, pokud jste měli sex s někým, kdo má syfilis. Pokud jste sexuálně aktivní, poraďte se se svým lékařem o syfilis a dalších testech na STD.

Poraďte se se svým lékařem o testování a prevenci syfilis a dalších pohlavně přenosných chorob, pokud jste sexuálně aktivní. Lékaři doporučují testování na syfilis, pokud:

Muž, který má sex s muži Těhotná žena HIV pozitivní a jsou sexuálně aktivní Užívání PrEP (pre-expoziční profylaxe) pro prevenci HIV WebMD Medical Reference Recenzovala Melinda Ratini, DO, MS dne 15. května 2021

Zdroje

ZDROJE:

CDC: „Syfilis – Informační list CDC.”

Clevelandská klinika: „Syfilis.”

Mayo Clinic: „Syfilis.”

Co je syfilis?

Syfilis je pohlavně přenosné onemocnění (STD) způsobené bakterií Treponema pallidum. Často se tomu říkalo "velký imitátor," protože tolik příznaků a příznaků syfilis je k nerozeznání od příznaků jiných nemocí.

Jak se šíří syfilis?

Bakterie syfilis se přenáší z člověka na člověka přímým kontaktem se syfilisovým vředem (také nazývaným chancre).

pl_PLPolish